BOUN VPN Hizmeti

VPN Nedir?

VPN, Virtual Private Network'un (Sanal Özel Ağ'ın) kısaltmasıdır. VPN ile Internet erişimli ağlar üzerinden güvenli bir şekilde kullanıcıların kendi kurum ve kurum kaynaklarına erişimleri sağlanmaktadır. Kullanıcı ve kurum arasında kurulan VPN bağlantısı üzerindeki haberleşme şifrelenerek haberleşmenin üçüncü kişiler tarafından dinlemesi engellenir. Aynı zamanda haberleşme içeriğinin bütünlüğü (haberleşme içeriğinin değiştirilmemesi) sağlanır.

BOUN VPN Hizmeti ile Neler Yapılabilir?

Kullanıcılar VPN sistemine bağlandıklarında kurum içinden sanal bir IP adresi alırlar. Bu sayede kurum dışına yasaklı olan lisanslama hizetmleri gibi servislerden faydalabilirler ve(ya) kurum içindeki bilgisayarlarına dosya paylaşımı veya uzak masaüstü seviyelerinde erişebilirler.
 

BOUN VPN Hizmeti Sınırları Nelerdir?

VPN hizmeti eş zamanlı olarak 1000 kullancıya hizmet vermektedir ve kullanıcılar VPN hizmetine eş zamanlı olarak en fazla 1 bağlantı yapabilirler. Servise bağlı oldukları süre içinde kullanıcıların internet trafiği BOUN Net üzerinden geçmektedir. Bu nedenle bağlantı süresince "Boğaziçi Üniversitesi Bilişim Kaynakları Kullanım Politikaları" geçerlidir.

BOUN VPN profiline ulaşmak için:

*Profil (Windows, MacOS, Linux, Android, IOS)

BOUN VPN Hizmetine Nasıl Bağlanılır?

Windows: OpenVPN Connect
MacOS: Tunnelblick
IOS: OpenVPN Connect
Android: OpenVPN Connect
MAC bağlantı klavuzu için tıklayın.
Windows bağlantı klavuzu için tıklayın.
Android bağlantı klavuzu için tıklayın.
Linux bağlantı klavuzu için tıklayın.

BOUN VPN Hizmetinden Kimler Yararlanabilir?

BOUN VPN hizmeti akademik / idari personel ve doktora öğrencilerine verilmektedir.
 

Eski BOUN VPN sayfası ve bağlantı klavuzlarını görüntülemek için tıklayın.