Bilgi İşlem Laboratuvarları

Bilgi İşlem Laboratuvarları

Güney Kampüs Laboratuvarları

Güney Kampüs’ta Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü’nin alt katında bulunmaktadır.

Laboratuvar AdıPC SayısıAçık Olduğu Saatler (Haftaiçi)
LAB II368:30 – 16:30

Kuzey Kampüs Laboratuvarları

Kuzey Kampüs’ta ETA B Bloğun giriş katında bulunmaktadır.

Laboratuvar AdıPC SayısıAçık Olduğu Saatler (Haftaiçi)
LAB VIII 308:30 – 23:00

Kilyos Laboratuvarı

Kilyos Kampüs’ta Güney Yurt binasında bulunmaktadır

Laboratuvar AdıPC SayısıAçık Olduğu Saatler
Kilyos LAB20Hafta içi 16:30 – 23:30
Hafta sonu 10:00 - 23:45
Kilyos LAB II20Hafta içi: 16:30 - 23:30
Pazar : 10:00-24:00 arası açık.
Cumartesi: Kapalı
Laboratuvarlardaki Yüklü Programlar
  • Microsoft Windows işletim sistemi
  • Microsoft Office Pro
  • Winrar, Winzip
  • SPSS
  • MATLAB
  • Adobe Reader
  • Antivirus
Bilgi İşlem Laboratuvarları Kullanım Politikası

Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü’ne bağlı olan laboratuvarlar;  öğrencilerimizin ders, ödev ve akademik araştırma yapmaları amacıyla hizmete sunulmuştur. Laboratuvarların amacına uygun olarak kullanılabilmesi için aşağıda belirtilen kurallara uyulması gerekmektedir. 

Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü meydana gelebilecek yasal gelişmeleri gözönünde tutarak bu Kullanım Politika’larını değiştirme hakkına sahiptir. 

I. Laboratuvar Kullanımı:

Bilgi İşlem laboratuvarları Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin kullanımı içindir. BÜ öğrencileri dışındakiler bu laboratuvarlardan yararlanamaz.Laboratuvardaki bilgisayarlara Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü’nden almış olduğunuz boun hesabı ( ad.soyad@boun.edu.tr) kullanılarak giriş yapılmaktadır.Bilgisayarda çalışmanız bittiğinde bilgisayarı  LOG OFF yaparak bırakmanınz gerekmektedir.

Niçin LOG OFF yapmam gerekiyor?

Her kullanıcı kendi e-posta hesabı ile bilgisayarın açılışını yapmaktadır. Laboratuvarlarda kullanıcıların bilgisayarlara giriş ve çıkışı tarih ve saat olarak Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü tarafından kayıt altına alınmaktadır. Çalışmış olduğunuz süre boyunca yapmış olduğunuz her davranıştan bilgisayarı açmış olan kullanıcı sorumludur. Başkalarına zarar veren mail’lerin atılması, başka bir sisteme saldırı, vb. gibi yapılmaması gereken, güvenliği bozucu hareketlerin sorumlusu o saatte o bilgisayarla çalışan kişi olacaktır.

  !! Çalışmış olduğunuz bilgisayarınızı LOG OFF yapmadan bıraktıysanız; sizden sonra gelen kişinin yapmış olduğu hareketlerden sorumlu olacağınızı unutmayınız! 

II. Genel Kurallar :

Laboratuvarlara yiyecek, içecek sokmak yasaktır. Çalışma ortamları temiz ve düzenli tutulmalıdır.Laboratuvarlarda cep telefonu kullanımı yasaktır.Laboratuvarlarda sigara v.b tütün ürünlerin kullanılması yasaktır.Laboratuvarların sessiz ve sakin ortamını bozacak yüksek sesle konuşma, tartışma yapılması yasaktır.Laboratuvarlarda ki bilgisayarları birden fazla kişi tarafından kullanılması yasaktır.Laboratuvarlarda oyun oynamak yasaktır.Toplum ahlak kurallarına uymayan, diğer kullanıcıları rahatsız edici içerik barındıran web sayfalarına giriş yasaktır.Kullanıcılar Kılık Kıyafet Yönetmeliği’ne (YÖK’ün Kılık Kıyafet mevzuatına göre) uymak zorundadır.Laboratuvarlarımız güvenlik kameraları ile izlenmekte ve görüntüler kaydedilmektedir. Kullanıcıların laboratuvarları bu bilinçle kullanmaları gerekmektedir.

III. Genel Kullanım :

Laboratuvarda bulunan bilgisayarların donanımlarına zarar verecek davranışlarda bulunmak yasaktır.Bilgisayarların işletim sistemlerini ve kurulu yazılımların çalışmasını engelleyici davranışlarda bulunmak yasaktır.BÜ Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü’nün güvenlik sistemlerine girmeye çalışmak, konfigürasyonlar üzerinde değişiklik yapmaya çalışmak yasaktır.Rastgele ve alıcının istemi dışında e-posta (SPAM iletiler) göndermek yasaktır.Kişilik haklarını zedeleyici, hakaret içeren e-posta göndermek yasaktır.Başka bir kullanıcının posta hesabını, o kullanıcının açık izni olmadan mesaj gönderme amacıyla kullanmak yasaktır.Her kullanıcı kendi hesabından ve şifresinden sorumludur.Başkalarının telif haklarını ihlal edici konumda olan (copyright) materyali (yazı, makale, kitap, film, müzik eserleri gibi) kopyalamak/iletmek/yayınlamak/dağıtmak yasaktır.Disket kullanılmadan önce virüs için kontrol edilmelidir.

Uygulama ve Yaptırımlar 

Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü gerçekleşen eylemin, yoğunluğuna, kaynaklara veya kişi/kurumlara verilen zararın boyutuna, tekrarına göre aşağıdaki yaptırımlar uygulanır. 

1. Kullanıcı sözlü ve/veya yazılı olarak uyarılır.
2. Kullanıcının BÜ Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü laboratuvarlarına giriş sınırlı veya sınırsız süre kapatılabilir.
3. Disiplin yönetmeliği çerçevesinde işlem yapılır.

Kullanım Politikalarının ve Kullanıcı tanımlarının yetersiz kaldığı durumlar Boğaziçi Üniversitesi makamlarınca değerlendirilir.